Jak dobrać odpowiednie terrarium dla agamy brodatej.
02 0

Opublikowano przez:  w Agama brodata

                Nieważne, czy nazwiesz to terrarium, czy zbiornikiem, ważne jest, że będzie to dom dla Twojej agamy na najbliższe kilka lat. Aby mieć szczęśliwego i zdrowo rozwijającego się smoka, musisz upewnić się, że jego mieszkanko spełnia jego potrzeby i oczekiwania. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, aby upewnić się, że Twoje terrarium jest odpowiednie dla Twojego brodatego przyjaciela 🙂

 

Terrarium 

                Terrarium dla agam powinno być przestronne, naśladujące swym wystrojem biotop zamieszkiwany przez te zwierzęta – pustynie i stepowe. Wielopoziomowe terrarium stwarza większą możliwość ruchu dla agamy, a wiele półek przymocowanych do ścian zwiększa jej powierzchnię życiową.

                Ogólnie przyjmowana zasada jest taka, że im większe, tym lepsze. Wielkość terrarium dobieramy do wielkości samego gada. Musimy pamiętać, że agamy brodate bez problemu mogą dorastać do 45-50 cm (a zdarzają się często większe osobniki), więc minimalnym wymiarem terrarium dla jednego gada to 130x60x50 cm. Oczywiście 120x60x60 cm również będzie dobrym wyborem, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy ścianki i półki, żeby powiększyć przestrzeń życiową. PS. Nie, nie możemy trzymać parki, samca i samicy razem. Będę to powtarzała zawsze i wszędzie. NIE. Najbezpieczniej jest zawsze trzymać jednego zwierzaka w jednym zbiorniku.

                Malutkie agamy brodate możemy trzymać w mniejszych zbiornikach, jednak nie zalecałabym w żadnym wypadku schodzić poniżej 80x40x40 cm, ponieważ w mniejszych terrariach uzyskanie odpowiednio zróżnicowanej temperatury będzie praktycznie niemożliwe. Młodziaki można również lokować w dużych zbiornikach docelowych, jednak trzeba pamiętać, że smoki w nowym terrarium zawsze muszą przejść proces aklimatyzacji. Niektóre agamy już po kilku dniach biegają zadowolone z życia, inne potrafią tygodniami siedzieć zahukane w górnym kącie, bacznie obserwując wszystko dookoła. W czasie aklimatyzacji w dużych terrariach, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jedzenie musi być blisko miejsca, w którym maluch najczęściej przesiaduje, w innym wypadku może nie znaleźć jedzenia.

Tło strukturalne 

                Bardzo dobrym rozwiązaniem w terrariach docelowych jest tło strukturalne. Jest to ścianka wykonana najczęściej ze styropianu, odpowiednio docinanej pianki montażowej, pokrytej różnymi zaprawami, między innymi klejem do glazury (np. Atlas plus) lub fugą. Takie ścianki z dodatkowymi półkami zapewniają cień, chłodniejsze miejsca, ciekawe wyspy ciepła oraz bardzo dużo miejsca do biegania. W końcu każda dodatkowa półka to większa przestrzeń życiowa. Nie wspominam nawet o walorach estetycznych, bo to jest najoczywistsza oczywistość 😉 Przy budowie takiej ścianki trzeba jednak pamiętać o wyspie ciepła – żeby żarówka nie znalazła się za blisko półek i była całkowicie niedostępna dla naszego zwierzaka. Jeśli półka będzie zbyt blisko źródła ciepła możemy narazić agamę na poparzenia.

Oświetlenie

                W naszym terrarium musimy bardzo dobrze przemyśleć kwestię dogrzania agamy. Z góry odradzam wszystkie kable grzewcze, maty grzewcze, kamienie grzewcze i cokolwiek może ogrzewać naszą agamę od dołu. Nie mówię, że wszystkie te urządzenia są wadliwe, ale jednak w przypadku uszkodzenia agama prawdopodobnie bardzo poważnie się poparzy, ponieważ nie posiadają na brzuchu receptorów, które mogą ją zaalarmować o poparzeniu. Jedyne źródło ciepła, jakie powinno znajdować się w terrarium, to górne ogrzewanie, w postaci żarówki grzewczej, halogenu, żarówki reflektorowej lub metahalogenu. Temperatura, jaka powinna panować na wyspie ciepła, czyli w najcieplejszym miejscu terrarium, to ok 38-42 stopnie. W najzimniejszym miejscu temperatura nie powinna spadać poniżej 25 stopni. Odległość żarówki od wyspy ciepła powinna być minimum 25-30 cm, tak, żeby agama nie miała szansy dosięgnąć do żarówki.

               Następną NIEZWYKLE ważną kwestią jest źródło UVB. TAK, jest to w 100% konieczne. NIE, nie można trzymać agamy bez tego. NIE NIE NIE. Na rynku w tym momencie mamy do wyboru kilka różnych źródeł promieniowania UVB. Przede wszystkim najpopularniejsze (co nie znaczy, że najlepsze), żarówki kompaktowe. Takie „zakręcone” żarówki na standardowy, duży gwint e27. Mają niewielki zakres działania, więc doskonale sprawują się w małych terrariach. Kolejną opcją są różne świetlówki, dostępne są w różnych długościach i im dłuższą zmieścimy do terrarium, tym lepiej (45 cm, 60 cm, 90 cm, 120 cm). Coraz popularniejsze stają się niedawno metahalogeny, czyli żarówki wkręcane w zwykłe gniazdo e27, jednak potrzebują specjalnego balastu (statecznika) do działania. Są one o tyle fajne, że jednocześnie dają baaardzo duża ilość promieniowania UVB oraz UVA, a do tego działają, jak żarówki grzewcze. Mają dodatkowo jeden, niesamowicie duży plus – wymienia się je raz na 1,5 roku, nie tak, jak w przypadku zwykłego UVB (kompaktowego, czy rurowego) co pół roku.

                I dochodzimy do kolejnej bardzo ważnej rzeczy – kiedy terrarium powinno by oświetlone.  Sprawę można załatwić automatycznie, w każdym sklepie elektrycznym, Castoramie, czy innych większych sklepach budowlanych, znajdziemy włączniki czasowe analogowe lub cyfrowe, które same będą włączały światło rano i wyłączały wieczorem. I szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie sprawnie działającego  terrarium bez takiej zabawki, która kosztuje dosłownie do 30 zł;) Ważne jest, żeby zapewnić  agamie naturalne pory roku .

  • Czerwiec – sierpień – 14 godzin dziennie (np. od 7 do 21-22)
  • Wrzesień – listopad – 12 godzin dziennie (np. od 8 do 20)
  • Grudzień – luty – 10 godzin dziennie  (np. od 8 do 18-19)
  • Marzec – maj – 12 godzin dziennie (np. od 8 do 20)

Dzięki temu agama (jeśli oczywiście będzie chciała) będzie mogła zimować w odpowiednim czasie, oraz zapewnimy im odpowiednio naturalne warunki do ewentualnego rozmnażania. Oświetlenie w nocy powinno być całkowicie wyłączone i jeśli w domu terrarium nie spada poniżej 18 stopni, to nie powinniśmy niczym dogrzewać terrarium.

Wilgotność

                Wiele osób pyta mnie o wilgotność w terrariach u agam brodatych. Odpowiedzi hodowców są różne, jednak coraz częściej spotykam się z jednym rozwiązaniem, do którego sama się stosuję. Terrarium nie zraszam niczym. Niektóre agamy bardzo lubią się kąpać, więc można im zostawić miskę z wodą. Inne kompletnie nie interesują się wodą, więc miska nie jest konieczna, ale można ją również zostawić, ponieważ nieco podniesie wilgotność. Agamę można poić z pipety (1-2 razy w tygodniu) albo machać palcem w misce z wodą wtedy ją widzą i bardzo często piją. Ja swoje agamy kąpię raz na dwa tygodnie. Skąd agamy czerpią wilgoć? Z roślin! Polski Internet przykłada bardzo małą wagę do roślin u agam. Prawda jest taka, że agamka powinna codziennie dostać porcję roślinności, z której czerpią odpowiednią ilość wody (ale o tym w następnym wpisie;)).

Roślinność i podłoże

               A co z roślinnością? Roślinki w terrarium zawsze wyglądają dobrze. Jednak są smoki, które za wszelką cenę próbują zjeść wszystko, co zielone (jedna z moich samic próbuje zjeść plastikową miskę, ze względu na kolor). Dlatego w przypadku sztucznych kwiatków, trzeba sprawdzać, czy w odchodach nie pojawiają się plastikowe elementy, w przypadku roślin żywych – musimy mieć 100% pewność, że są to rośliny nietoksyczne, czyli takie, które agama może bezkarnie podgryzać i zjadać.

                Ostatnia rzecz, o jaką musimy zadbać, to podłoże w terrarium. Jest to kolejne pole do sporów wśród hodowców. Zagraniczni zwykle trzymają agamy na ręcznikach papierowych, gazetach, lub sztucznej trawce. Często pojawia się piasek, albo inne wynalazki. W Polsce przeważają jednak drewienka bukowe. Ja przedstawię to tak:

  • Piasek – zdecydowanie, najbardziej, całkowicie odradzam. Agamy sprawdzają wszystko języczkiem,  do języka przykleja się piasek, agamy się zapychają. DOSŁOWNIE. Ich przewód pokarmowy zapycha się piaskiem, którego nie mogą wydalić, przez co agamy się czopują i w najlepszym przypadku męczą się z wydaleniem przez dłuższy czas i po kąpielach, kombinacjach w końcu robią wielką, bolesną kupę. W najgorszym przypadku kończy się operacją lub śmiercią.
  • Drewienka bukowe – to jest już zależne od agamy. Wszystkie smoki, jakie miałam w życiu, siedziały na drewienkach. Nigdy żadna nie połknęła ani jednego, żadna się nie zaczopowała, nie było problemów. Ale są agamy, wyjątki, które przy jedzeniu mogą wciągnąć drewienko i problem gotowy. Ale jak mówiłam, sytuacje jedna na tysiące, agamy zwykle wypluwają elementy, których nie mogą przełknąć. Ja osobiście polecam, bo łatwo się sprząta, pochłaniają zapachy, wyglądają estetycznie, są wygodne dla agam.
  • Ręczniki papierowe – zwykłe, najzwyklejsze kuchenne, albo kosmetyczne białe ręczniki. Nie pochłaniają zapachów, ale zachowują czystość i higienę w terrarium. Agama się załatwi, zabieramy, kładziemy nowy i od razu czyściutko. Jest to jedyne słuszne podłoże dla noworodków, młodziutkich agam, agam po operacji, w trakcie leczenia.
  • Podłoże kukurydziane – coraz bardziej popularne. Drobne, dobrze pochłania zapachy, bezpieczne dla agam, które zjedzą podłoże, bo mogą je strawić. Nie widzę w sumie żadnych minusów, ale dopiero zaczęłam je testować, więc z czasem uzupełnię o tym informacje
  • Kora drzewna, torf kokosowy, chips kokosowy – nie nie nie nie nie ;D Nie polecam. Jeśli jest suche, to bardzo pyli i kiepsko działa na drogi oddechowe gadów. Jeśli jest wilgotne, regularnie moczone – jest zbyt wilgotne dla środowiska odpowiedniego dla agamy. W obu wypadkach odpada, nie ma od tego żadnych wyjątków i odstępstw. Nie i już

                Uff, pierwszy temat opracowany, przede mną jeszcze sto innych 😉 Poszczególne sekcje, jak opis podłoża, oświetlenia, UVB na 100% jeszcze poruszę w osobnych wpisach! 😉

Zostaw komentarz

* wymagane