Kolory, wzory i odmiany agam brodatych
21 0

Opublikowano przez:  w Agama brodata

Skoro już decydujemy się na agamę o konkretnej odmianie, to wypadałoby wiedzieć “z czym to się je”. Powiem szczerze, sama dojrzewałam do pojęcia tego wszystkiego przez długi czas, bo na pierwszy rzut oka może to wydawać się bardzo skomplikowane, ale jak chociaż troszkę otworzycie się na te nowości – okaże się to dla Was banalne 😉

Podział odmian agam brodatych

Odmiana selektywna – jest to odmiana, która jest wynikiem wielopokoleniowej selekcji wybranych osobników, dzięki czemu można uwydatnić pewne cechy, takie jak kolory, wzory, czy wielkość osobnika. Powstanie takich odmian zawdzięczamy świadomej pracy hodowców .

Odmiana recesywna – jest to odmiana, która powstaje na skutek mutacji genów recesywnych. Pamiętacie w gimnazjum jak na biologii uczyli Was o prawie Mendla, czyli dziedziczeniu cech przez fasolę, o kwiatach białych i czerwonych? To to jest właśnie na tej samej zasadzie. Czynnik silniejszy nazywany dominującym, oraz czynnik słabszy, nazywany recesywnym.  Żeby uzyskać osobnika o odmianie recesywnej musimy całkowicie wyeliminować cechy dominujące, czyli otrzymać tzw. Homozygotę recesywną (np. czysty translucent, czarne oczka, cieńsza skóra) . W odmianach recesywnych otrzymujemy również heterozygoty, co oznaczamy pojęciem het. (na przykład het trans), co oznacza, że agama posiada ten gen i jest nosicielem (przekaże ten gen potomstwu), ale nie widać u niej żadnych cech związanych z tą odmianą.

Pozostałe odmiany – takie jak wzory na ciałach agam (np. patternless albo tiger), Piebold czy Dalmatia

Odmiany selektywne

Istnieje wiele różnych kolorów agam brodatych i jeszcze więcej szalonych nazw, by je opisać. To, co jedne hodowca nazywa Yellow, inny nazwie Cytrusem albo Lemonem (a dalej będzie to żółty smok). Agamy Red można nazwać fire red albo blood red. Tak całkiem serio,  nazwa, jaką użyjemy do opisu koloru agamy jest nie tak bardzo ważna i prawdę mówiąc każdy z nas jest w stanie rozpoznać agamę czerwoną, pomarańczową, żółtą itp.

Posiadanie agamy o ciekawej „specjalnej” nazwie, sprawia wrażenie, że agama jest droższa, bardziej wartościowa, szczególnie dla niedoświadczonego nabywcy. Niektóre kolory, które są bardziej nasycone (czerwone, żółte, białe), są trudniejsze do wyhodowania, kupienia i przez to ich wartość jest większa, niezależnie od nazwy odmiany, a samej mocnej i wyraźnej barwy, bądź mieszanki kolorów.

Classic

Zwane również Nominal albo Normal. Mają szary, piaskowy lub lekko brązowy kolor, czasem z nutką pomarańczowego lub żółtego. Jest to najbardziej standardowy kolor i najbardziej zbliżony do agam w ich naturalnym środowisku.

Red

Dzieli się między innymi na Blood Red, Fire, Ruby red. Są to wszystkie czerwone odmiany, gdzie kolor czerwony może być jedynym kolorem, a może być mieszany z kolorem pomarańczowym, żółtym, biały, czy czarnym, np. Tangerine, Sandfire Red, Red Flame.

Yellow

Odmiana Yellow często określana jest również jako Lemon, Cytrus czy nawet Gold. Agamki w tym kolorze mogą przechodzić od delikatnie pastelowego żółtego koloru, przez nieco ciemniejsze, bardziej nasycone żółte barwy, mieszanki z pomarańczowym i czerwonym, (np. Sandfire, Tangerine),  aż po barwy przypominające kolor skórki od cytryny.

Orange

Pomarańczowe agamy klują się w wyniku umiejętnego łączenia agam odmiany Red i Yellow. Barwnik czerwony i żółty w odpowiedniej proporcji nadają agamie pomarańczowej barwy

White

Do odmian white możemy zaliczyć:

– Snow – po długiej selskcji odpowiednich osobników, agamy są prawie białe, ale dalej prześwituje ich naturalny wzór

– Pastel – przypominają odmiany hypo, jednak nie posiada białych pazurków, tylko czarne. Jest bardzo podobna do odmiany Snow, jednak snow nie może być równocześnie hypo, a pastel może.

– Axanthic – Agamy te charakteryzują się brakiem czerwonego i żółtego barwnika, przez co jedyne kolory jakie posiadają to białe i czarne.

German Giant

German Giant to odmiana wywodząca się z południowo-zachodniej Australli, gdzie osobniki gatunku Pogona vitticeps rosły znacznie większe, niż na terenie reszty Australii.

German Giants rosną często do 60-65 cm i ważą powyżej 1000g! Dorosłe samice w jednym miocie mogą złożyć nawet do 70 jaj

Odmiany recesywne

Odmiana recesywna u  agamy może mieć wpływ na ich kolor (trans, hypo, zero czy witblits), ale również ma związek z typem ciała. Niektóre, na przykład Leatherback, mają dużo mniej kolców, niż klasyczna odmiana, a Silkback w ogóle jest pozbawiona kolców i łusek. Hypo ma pastelową pigmentację, białe paznokcie, a Translucent ma czarne oczka i może wyglądać na prawie przezroczystego (szczególnie w pierwszym roku życia). Każda odmiana ma swoje unikalne cechy, które są uniwersalne we wszystkich hodowlach na świecie.

Translucent

Nazwa Translucent (często określana jako „trans”) wywodzi się z ich wyglądu w pierwszym roku życia (przezroczystość). Mają przezroczyste łuski, przez co ich brzuszki mają odcień niebieskiego, bo w pewnym stopniu prześwitują przez nie wnętrzności. Agamy trans mają również bardzo ciemnobrązowe tęczówki, które praktycznie nie odróżniają się kolorem od źrenic, przez co ich oczka wyglądają na idealne czarne perełki.

Hypo (Hypomelanistic)

Odmiana Hypo charakteryzuje się tym, że agama nie ma możliwości produkowania czarnego barwnika, co za tym idzie jej kolory są dużo jaśniejsze, pastelowe, wszystkie paznokcie ma przezroczyste/białe.

Hypo-Trans

Bardzo ładna odmiana genetyczna – agamy cechujące się czarnymi oczkami, delikatną , prześwitującą skórą i białymi pazurkami. Jest to agama zarówno hypomelanistyczna, jak i translucent.

Witblit

Witblit to nowa odmiana, charakteryzuje się całkowitym brakiem wzorów na ciele oraz braku ciemnego barwnika, przez co jej kolory są bardzo delikatne, pastelowe, jasnożółte brzoskwiniowe.

Zero

Odmiana Zero, to agamki, które charakteryzują się całkowitym brakiem wzorów i kolorów. Odmiana Hypo zero charakteryzuje się bardzo białą agamą, a Trans Zero daje nieco ciemniejszą, szarą, czy nawet czarną barwę.

Wero

Bardzo „świeża” odmiana, nosząca geny zarówno zero, jak i witblits

KODOMINACJA

Leatherback (smoothie)

Leatherback jest chyba ulubioną odmianą wśród hodowców i właścicieli. Agama charakteryzuje się gładkią skórą  delikatnymi łuskami i praktycznym brakiem kolców (poa krótkimi na boczkach i na głowie. Ich kolory często wydają się nieco bardziej żywe.

Silkback

Silkbacki są całkowicie bez usek i kolców. Ich delikatna i gładka skóra przypomina skórę żaby. Przez ich całkowity zanik łusek, kolory są doskonale widoczne i są bardzo ładnie nasycone. Silkbacki powstają z łączenia leatherbacków.

Dunner

Agamy o wzorze Dunner były oryginalnie stworzone przez Kevina Dunn’a. Agamy charakteryzują się dużo bardziej szorstką skórą, ze względu na stożkowe łuski, które nie układają się w jednym kierunku. U normalnych agam łuski biegną wzdłuż ciała, od głowy do ogona, u dunnerów łuski układają się nieregularnie. Są dużo bardziej „smocze”, niż normalne odmiany 😉 Odmiana Dunner charakteryzuje się również dużo większymi łapami i niepowtarzalnym wzorem na ogonie.

G-stripe

Odmiana G-stripe, często nazywana również strope, charakterysuje się brakiem standardowych wzorów na plecach, jednak pojawia się charakterystyczny pas wzdłuż kręgosłupa.

 
Pozostałe odmiany
Paradox

Odmiana Paradox nie została jeszcze dokładnie zbadana i wg. Przypuszczeń powstaje po nadmiernym łączeniu agam z genem Translucent. Agamy te posiadają przezroczyste łuski na ciele tworzące białe, niebieskawe plany albo całe części ciała.

Patternless

Jest to agama, która nie ma w ogóle żadnego wzoru. Jej całe ciało pokrywa jeden jednolity kolor, a na pleckach nie ma żadnych pasków, kropek, czy łat.

Tiger

Wzór Tiger jest prosty. Wygląda, jakby agama była w paski, wąskie, ciemne, poziome linie w poprzek kręgosłupa, dokładnie, jak u tygrysa. Paski mogą różnić się grubością i długością, co daj szerokie pole do popisu dla hodowców

 S-Pattern

Charakterystyczny s-kształtny wzór biegnący wzdłuż grzbietu

Co to jest ten „het”

Jest pewne słowo, które jest często opisywane przy odmianach agam, magiczne słowo „het”. Może ono nieco dezorientować świeżo upieczonych właścicieli agam, ale nie martwcie się, jest to łatwiejsze, niż wygląda 😉 Tak w skrócie, oznacza heterozygotę, czyli agama nosi gen translucent (het. trans), który jest u niej niewidoczny, ale może przekazywać go swojemu potomstwu i produkować maluszki o danej odmianie.

Podstawy dziedziczenia, tabele, przykłady itp. Itp. Przygotuję w przyszłości, w następnym wpisie. Nie chciałabym teraz rozwijać tego tematu, bo to całkiem spory wpis będzie 😉 Cierpliwości!

‎‎

Źródła:

http://www.beardeddragonlady.com/morphs.html

http://www.exoticpetsresources.com/bearded-dragon-morphs/

http://www.thebeardeddragon.org/types-of-bearded-dragons.php

http://www.dachiubeardeddragons.com/

http://pogona.pl

Google images

Zostaw komentarz

* wymagane