Mlecz, mleczyk, czy mniszek lekarski?
12 0

Opublikowano przez:  w Agama brodata

No właśnie, jak to jest z tymi roślinkami. Co można skarmiać? Mlecza? Mniszka lekarskiego?  A może oba? Pomysł na ten wpis narodził się z Waszych komentarzy na YT. Karmiłam agamy mniszkiem, a mówiłam, że wciągają mleczyki. Wielu z Was mnie poprawiało i jasne, macie rację, mniszek to nie mlecz, mimo, że pospolicie jest tak nazywany.

Myślę, że nie tylko ja mam problem z rozróżnieniem tych gatunków, albo po prostu jestem za leniwa, żeby nauczyć się, co jest co. Jak choćby chwilkę poświęcimy na obejrzenie obu roślin, to bez problemu znajdziemy sporo różnic. Tylko to nazewnictwo. Potocznie na jedno i drugie mówi się „mlecz”.  Żeby uprościć, małe regułki:

Mniszek (rodzaj Taraxacum) – nazywany mniszkiem lekarskim, dmuchawcem lub – błędnie – mleczem,  rośnie na przydrożach, łąkach, w zaroślach oraz jako chwast. Mało kto wie, że mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Mniszek pospolity ma zazwyczaj kilka łodyg wyrastających z jednego korzenia. Na każdej łodydze znajduje się tylko jeden kwiat. Tworzy charakterystyczne owocostany zwane dmuchawcami oraz różyczkę liściową przy ziemi. Dorastają zwykle do maksymalnie 40 cm. Występuje na terenie niemal całej Europy, Częściach Azji i Afryki. W Europie opisano ponad 1000 drobnych gatunków, a w samej Polsce ponad 200 reprezentujących sekcję Taraxacum!

­

‏‏

‏‏

‏‏

Mecz (rodzaj Sonchus) – W Polsce nie jest spopularyzowany jako roślina jadalna. W języku potocznym używana jest często w odniesieniu do mniszka. Mlecz ma jedną długą łodygę, od której odchodzą pędy poboczne i drobne listki. Mlecze zwykle dorastają do 0,5 – 1,5 metra, ale są gatunki (jak mlecz błotny), które dorastają do 3,5 m wysokości. Występuje również w Europie, części Azji i Afryki, jednak w porównaniu z mniszkiem, liczba gatunków jest dużo bardziej ograniczona, w Polsce jest ich zaledwie 4.

Ok, więc skoro już wiemy jak wyglądają oba gatunki, która roślina to mlecz, a która to mniszek, to czas na najważniejsze – co możemy skarmiać naszym podopiecznym?

Wątpliwości nie podlega możliwość spożywania mniszka – jest on bezpieczny i bez problemu może być podawany agamom, czy gadom całkowicie roślinożernym. A co z mleczem? Pogooglowałam porządnie, okazało się, że z powodu zawartości alkaloidów i związku goryczowego mlecz jest trujący dla bydła, zwłaszcza dla owiec. Z drugiej strony, jak udało mi się przeczytać na jednej z grup terrarystycznych na Facebooku, są gatunki żółwi, które mlecza włączają do swojej codziennej diety, a The Tortoise Table uznaje mlecze za bezpieczną karmę. Żółwie jednak często zjadają rośliny toksyczne, takie jak mak, bez żadnej szkody dla organizmu. Co do agam i innych jaszczurów – temat nie został jeszcze odpowiednio zgłębiony, więc bezpieczniej będzie ograniczyć się tylko do mniszka.

Zostaw komentarz

* wymagane