Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Gekon lamparci (Eublepharis macularius)


Gekon lamparci, jest to jaszczurka, która bije rekordy popularności wśród początkujących terrarystów. Składa się na to niezwykła uroda zwierzęcia, niewielkie wymiary, łagodność, łatwość oswajania się i odporność na błędy hodowcy początkującego.

W odróżnieniu od większości innych gekonów ich oczy wyposażone są w ruchome powieki, gekony te śpią z zamkniętymi oczami. Cechą charakterystyczną gatunku jest bardzo gruby ogon, służący zwierzęciu do magazynowania substancji odżywczych, które mogą być wykorzystane w czasie głodu. Dobrze odżywione i zdrowe gekony mają zawsze grube ogony.


Terrarium

Terrarium dla gekonów lamparcich nie powinno być mniejsze, niż 60x40x40 cm (szklane) i 60x50x50 cm (drewniane) w przypadku jednego osobnika.  W tak niewielkich terrariach robi się specjalne tła strukturalne, ścianki z dużą ilością półek, żeby maksymalnie powiększyć przestrzeń życiową gada. Wielkość terrarium powinna być dostosowana do ilości trzymanych gekonów.

Prawidłowo zbudowane terrarium jest wyposażone w otwory wentylacyjne, umieszczone w taki sposób, żeby następowała wymiana powietrza – z jednej strony terrarium na dole, po drugiej stronie na górze. Mimo, że gekony to zwierzęta nocne, w terrarium powinno być oświetlenie – które dogrzewa terrarium. Do ogrzewania terrarium należy wybrać specjalne żarówki halogenowe, tzw. Lustrzanki. Należy pamiętać o zróżnicowaniu temperatur. W najcieplejszym miejscu, pod żarówką, na wyspie ciepła, temperatura powinna wynosić ok. 30-34 stopne. W pozostałej części zbiornika odpowiednia będzie temperatura pomiędzy 22 a 28 stopni.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia terrarium są kryjówki. Dla jednego gekona potrzebne są minimum dwie, w ciepłej i chłodnej części terrarium. Doskonale nadają się do tego połówki kokosa, specjalne groty, jaskinie,rury korkowe, płaty kory, doniczki oraz kryjówki wykonane samodzielnie ze styropianu i zaprawy klejowej. W terrarium możemy użyć również sztucznych bądź żywych roślin, które urozmaicają nieco wygląd zbiornika. W chłodniejszej części terrarium powinna się również znaleźć miska z wodą, wapniem i pokarmem.


Żywienie

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Gekony są mięsożerne, nie należy podawać im roślin. Można karmić je bezkręgowcami, m.in. świerszczami, karaczanami, jedwabnikami, młodą szarańczą, drewnojadami, mącznikiem, barciakem. Latem i wiosną można karmić planktonem łąkowym, należy jednak pamiętać, żeby łąki, na których zbieramy owady, były daleko od miast. Od czasu do czasu, szczególnie samicom w ciąży, możemy podać mysiego noworodka. Wielkość pokarmu zawsze dostosowujemy do wielkości gekona.


Rozróżnianie płci

Zwykle nie ma problemu z rozróżnieniem płci u gekonów lamparcich. Samce są nieco większe i mają masywniejsze głowy od samic. Płeć można sprawdzić przyglądając się spodniej części ciała gekona, tuż przy kloace. Samce mają podwójne zgubienie za kloaką, a także rząd wyraźnych porów nad kloaką. Samice mają podwójne zgrubienie nad kloaką. Te cechy są widoczne jednak tylko u starszych zwierząt. Płeć gekonów jest determinowana przez temperaturę inkubacji. Oznacza to, że z  jajek inkubowanych w niższej temperaturze zwykle klują się samice, w wyższej temperaturze – samce (jednak ta metoda nie daje 100% gwarancji)


Rozmnażanie

Samiec, który zaleca się do samicy, porusza bardzo szybko końcówką ogona, wydając charakterystyczny dźwięk, jak grzechotnik. Następnie agresywnie łapie samicę za kark i przytrzymuje ją, następnie wprowadza półprącie do klaki.

W czasie ciąży musimy szczególnie dbać o samicę. Oddzielamy ją od samca, karmimy urozmaiconym pokarmem, częściej możemy podać oseski mysie, dodajemy również więcej wapnia, bo w czasie ciąży ma na nie bardzo duże zapotrzebowanie. Ciąża trwa około miesiąca, pod koniec ciąży samica jest widocznie grubsza, przez brzuch prześwitują jej dwa lub jedno jajo.

Młode samiczki często znoszą jedno, zwykle niezapłodnione jajo. Starsze mają zwykle 2 jaja. Zniesienia powtarzają się cyklicznie w trakcie sezonu. Jedna kopulacja wystarcza, żeby samica znosiła zapłodnione jaja przez cały sezon. Na czas ciąży do terrarium trzeba włożyć pojemnik z wilgotnym substratem, żeby samica miała gdzie złożyć i zakopać jaja. Znalezione jajka ostrożnie przenosimy do inkubatora, również inkubujemy w wilgotnym podłożu – wermikulicie, perlicie lub ich mieszance. Temperatura inkubacji powinna wynosić 24 do 32 stopni. Przy 28 stopniach na młode będziemy czekać około 50 dni. Jeśli chcemy inkubować jajka na samiczki, temperatura powinna wynosić 26-27 stopni. Jeśli samczyki – około 31. Młode gekony w chwili wyklucia mają około 8 cm i są bardzo płochliwe. Maluchy przenosimy do małego terrarium. Niezbędna jest kryjówka i płytka miseczka z wodą. Malce zaczynają jeść, gdy zaabsorbują woreczek żółtkowy. Karmimy je małymi owadami, regularnie podając wapń i preparaty witaminowe.



Autor: Paulina Gwiazda www.gadzibastion.pl

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione na stronach Gadzi Bastion w obrębie domeny www.gadzibastion.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.