Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

IMG_2551

 

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus)


Kameleon jemeński jest to jeden z większych gatunków kameleona. Samice osiągają około 35 cm, a samce nawet 50 cm (licząc z ogonem). Jest to bardzo ciekawy gatunek, posiadające bardzo ładne barwy, uwidoczniające się, gdy zwierzę jest podniecone. Są przystosowane do nadrzewnego trybu życia. Palce kończyn ustawione są przeciwstawnie i zrośnięte. Ogon jest chwytny, często podtrzymują się nim, podczas przechadzek po terrarium. Oczy obracają się niezależnie od siebie. Polują za pomocą niezwykle długiego, który błyskawicznie wyrzucają w kierunku ofiary, która przylepia się do końcówki języka. Nie bez powodu nazywane są „odkurzaczami”. Mają bardzo szybką przemianę materii, co sprawia, że są studnią bez zna.


Terrarium

Minimalne wymiary terrarium dla dorosłego osobnika, to 60x60x80 cm. Jest to jednak niezbędne minimum, kameleon zdecydowanie lepiej czuje się na większych przestrzeniach. Terrarium musi być dobrze oświetlone i ogrzane. Nie  należy stawiać terrarium w miejscu narażonym na przeciągi, jest to ważne, gdyż przeciąg może spowodować niebezpieczne schorzenie dróg oddechowych.

Terrarium nie musi mieć bardzo wysokiem wilgotności powietrza. Wystarczy na dnie ułożyć płaski pojemnik z wodą oraz dwa razy dziennie spryskać całe terrarium. Kameleon, któremu jest zbyt duszno lub gorąco, siedzi często z szeroko otwartym pyskiem.

Zbiornik powinien być jasno oświetlony. W najcieplejszym miejscu, tuż pod żarówką grzewczą, powinno być 35-40 stopni. W najzimniejszym miejscu temperatura może spadać nawet do 20 stopni. W nocy wystarczy temperatura pokojowa. Niezbędna jest również żarówka emitująca światło UV. Wystarczająca będzie 5% UVB. Należy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć żarówki, żeby gad nie miał do nich dostępu i nie mógł się poparzyć.

Najważniejszym elementem w terrarium są rośliny i gałęzie. Rośliny dają możliwość ukrycia się, natomiast po gałązkach porusza się on po terrarium. Gałęzi powinno być dużo, pod różnym kątem i powinny być dopasowane rozmiarem do łapek kameleona.

Odchody, martwe owady i inne odpadki należy usuwać z terrarium codziennie.


Żywienie

Kameleony żywią się głównie owadami. Czasem można podać im noworodka mysiego lub kawałek owocu (należy unikać cytrusów). Najczęściej podawane są świerszcze. Oprócz nich można podawać szarańczę, karaczany, jedwabniki, plankton łąkowy, sporadycznie mącznika, czy drewnojady. Karmione stale jednym rodzajem pokarmu mogą stracić apetyt.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Pokarm można podawać na trzy sposoby – wpuszczając owady do terrarium, z jakiegoś pojemniczka lub z ręki.

Nie należy zapominać o odpowiedniej suplementacji. Wapń podajemy 2 – 3 razy w tygodniu, witaminy 1, maksymalnie 2 razy w tygodniu. Dawki wapnia można nieco zwiększyć samicom w ciąży i osobnikom, które ciągle rosną.

Istotnym zagadnieniem jest woda. Kameleon mają na nią wysokie zapotrzebowanie  i bardzo łatwo się odwadniają. Jednak rzadko kiedy uczą się pić z naczynia. Najpopularniejszym sposobem podawania wody kameleonom jest fontanna ustawiona w terrarium lub źródłu ciągle kapiącej wody (dripper, kroplówka). Poza tym można próbować podawać wodę z pipety. Kameleony chętnie spijają krople wody osiadłe na roślinach po zraszaniu


Rozróżnianie płci

Rozróżnienie płci nie sprawia żadnego problemu. U dorosłych osobników samce są większe, bardziej barwne i posiadają większe hełmy na łbach. Już u świeżo wyklutych kameleonów możemy zauważyć na tylnych łapkach ostrogi, których samice nie posiadają


Rozmnażanie

Rozmnażanie kameleonów jest łatwe. W optymalnych warunkach bardzo chętnie przystępują do godów. Początkowo samiec przybiera jaskrawe barwy, żeby zachęcić samicę. Trwa to około 8-10 minut, po czym rzuca się na smicę, uderzając mocno łbem w jej ciało. Następnie dochodzi do kopulacji, która trwa około 3-5 minut.

Samica w okresie ciąży zmienia barwę na ciążową. Robi się czarna w jaskrawo żółte plamy i staje się agresywna odpędzając od siebie partnera. Na okres ciąży powinno się oddzielić samca od samicy. O samiczkę w ciąży dbamy szczególnie. Należy podawać urozmaicony pokarm, większą ilość wapnia i zapewniamy dostęp co świeżej, czystej wody.

Samica składa jaj na dnie terrarium zagrzebując je w podłożu. Dobrze, jeśli jest to gruba warstwa torfu , w którym łatwo będzie jej wygrzebać otwór i złożyć jaja. Przy wyciąganiu jaj, uważamy, by ich nie obrócić, gdyż spowodowałoby to obumarcie zarodka. Jajka przenosimy do pojemnika z wilgotnym substratem i wsadzamy do inkubatora. Młode lęgną się po około 160 dniach, w chwili wyklucia mają około 7 cm. Karmimy je obficie małymi bezkręgowcami. Należy pamiętać o zapewnieniu dostępu do promieniowania UVB, odpowiednim suplementowaniu i dostępnie do świeżej wody.


Autor: Paulina Gwiazda www.gadzibastion.pl
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione na stronach Gadzi Bastion w obrębie domeny www.gadzibastion.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.