Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

IMG_2420

 

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus)


Zbożówki są to małe, zwykle nieagresywne węże, osiągające około 120 – 150 cm. Żyją średnio kilkanaście lat. W hodowlach na całym świecie można spotkać kilkaser odmian barwnych. Najpopulrniejsze odmiany dostępne w Polsce to: Classic, Alemanistic, Snow, Anerythristic, Ghost. Znane są również odmiany ze wzorami, takimi jak Motley, Striped , Zig-zag czy Aztec.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zbożówki są wężami niezbyt wymagającymi, dlatego ich kupno można polecać osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z terrarystyką.


Terrarium

Dorosłe zbożówki trzymamy osobno, łączymy tylko na czas godów, kopulacji. Terrarium dla dorosłego osobnika to minumum 80x40x40 cm. W środku powinny znaleźć się kryjówki, korzenie, konary, na które węże będą się wspinały. Terrarium można obsadzić żywymi, lub sztucznymi roślinami. Jak podłoże najlepiej stosować włókno kokosowe, chipsy kokosowe, drewienka bukowe, trociny lub korę. W ciągu dnia utrzymujemy temperaturę około 25-27 stopni w chłodniejszej części i około 33 stopnie w cieplejszej części terrarium. W nocy wystarczy temperatura pokojowa. Młode osobniki trzymamy w stałej temperaturze 27-28 stopni i utrzymujemy ją przez całą dobę. W terrarium powinien znajdować się pojemnik z wodą, który pomoże utrzymać nam odpowiednią wilgotność.

Młodsze osobniki możemy trzymać w odpowiednio mniejszych zbiornikach pamiętając o tym, aby je zabezpieczyć przed ewentualną ucieczką.


Żywienie

Węże zbożowe karmimy kręgowcami wielkości odpowiadającej wielkości węża. Młodym wężom podajemy mysie oseski. Wraz ze wzrostem osobnika możemy podać kilkudniowe oseski mysie, później szczurze, myszy bieguski, podrośnięte myszy bądź 2-4 tygodniowe szczurki. Dorosłe, dobrze odżywione węże są w stanie zjeść 5-6 tygodniowego szczura. Przyjmuje się zasadę, że średnica pokarmu nie powinna przekraczać średnicy węża w jego najgrubszym miejscu. Stosując te zasady i utrzymując odpowiednie warunku, uchronimy węże przed wymiotami, które najczęściej są konsekwencją podania zbyt dużej ofiary. Jeśli zdarzy się, ze jakiś osobnik zwymiotuje, powinien odpocząć od jedzenia przez co najmniej 14 dni, po czym podać mu jak najmniejszego noworodka mysiego. Węże powinny być karmione osobno, najlepiej w osobnych pojemnikach, nie w terrarium.


Oswajanie

Zbożówki bardzo łatwo się oswajają, jednak nie przyzwyczajają do konkretnych osób. Przez częste wyciąganie z terrarium, pokazujemy, że nie stanowimy żadnego zagrożenia i z czasem wąż bez skrępowania będzie wchodził nam na ręce.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.


Rozróżnianie płci

Rozróżnianie płci nie  jest najłatwiejszą sprawą. Istnieją cztery sposoby rozróżniania płci. .

Pierwszą metodą jest prześwietlanie. Stosuje się to u młodych osobników. Prześwietla się nasadę ogona, u samców widać podwójny narząd płciowy – hemipenis

Druga metoda również dotyczy młodych węży. Polega na delikatnym naciśnięciu z równoczesnym przesunięciem kciuka od strony ogona do kloaki. W przypadku samca udaje się wysunąć hemipenis na zewnątrz. Metoda wymaga sporego doświadczenia i wyczucia!

Trzecia metoda opiera się na różnicach w kształcie ogona. Samiec zbożówki, z uwagi na obecność hemipenisa, ma wyraźnie szerszą nasadę ogona (od kloaki w kierunku końca ogona), natomiast u samicy przejście między tułowiem a ogonem jest stożkowate i łagodne. Samce mają też o 30-40% dłuższy ogon.

Czwartą metodą jest sondowanie. Może być przeprowadzone jedynie przez doświadczonego hodowcę lub weterynarza, bo można uszkodzić zagłębienie kloaki czy hemipenisa. Polega na wprowadzeniu sondy do kloaki w kierunku ogona. U samicy sonda będzie wchodzić w niewielkim stopniu, u samca wejdzie dość głęboko (mniej więcej do czterech części szerokości ogona)


Rozmnażanie

Węże zbożowe łatwo rozmnażają się w niewoli. W hodowli można rozmnażać je przez cały rok. Osobniki, które możemy łączyć, muszą mieć co najmniej 2 lata i wagę minimum 350g w przypadku samicy i 250g w przypadku samca.  Ciąża trwa około 6-8 tygodni. Po tym okresie samica znosi do kilkunastu jajek. Jaja przenosimy do inkubatora i inkubujemy w stałej temperaturze 27-28 stopni. Ważne jest, żeby skoki temperatury były jak najmniejsze. Wilgotność w inkubatorze utrzymujemy na poziomie 80-90%. Maluchy klują się po około 55-70 dniach, mają 20-25 cm. W ciągu następnych 7-8 dni przechodzą wylinkę. Można wtedy przystąpić do pierwszych prób karmienia młodych wężyków.



Autor: Paulina Gwiazda www.gadzibastion.pl
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione na stronach Gadzi Bastion w obrębie domeny www.gadzibastion.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.