Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Gekon płaczący (Lepidodactylus lugubris)


Jest to idealny gatunek na początek. Jest bardzo łatwy w hodowli i rozmnażaniu. Bardzo ufnie i chętnie przyjmuje pokarm z pęsety. Są bardzo delikatne i małe, dorosłe osobniki dorastają do 9 cm.


Terrarium

Dwie dorosłe samice bez problemu można trzymać w terrarium o wymiarach 25x25x35 cm. Zbiornik dobrze jest obsadzić roślinami, w których zwierzęta będą mogły się chować. W terrarium należy utrzymywać wilgotność na poziomie 60-80%, dlatego niezbędny jest niewielki basenik i codzienne zraszanie terrarium.

Jako kryjówki i miejsca do składania jaj świetnie sprawdzają się rurki bambusowe.

W dzień terrarium oświetlamy 15W żarówką przez 12 godzin, co zapewni odpowiednią temperaturę na poziomie 25-30°C. W nocy wystarczy temperatura pokojowa.


Żywienie

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Małe, świeżo wyklute gekony karmimy muszką owocową, wylęgiem świerszcza, karaczana i innymi owadami podobnej wielkości. Dorosłym podajemy większe owady, tj. świerszcze i karaczany do 1 cm, larwy mącznika młynarka (najlepiej świeżo po wylince, białe). Dietę możemy wzbogacić o miażdżone owoce, np. banany, albo przecierki owocowe dla dzieci „Gerberki”. Nie można zapominać o odpowiedniej suplementacji. U młodych następuje bardzo szybki wzrost, a dorosłe samice często składają jaja, więc jedzenie powinniśmy mocno oprószać wapniem.


Rozróżnianie płci

Rozmnaża się partenogenetycznie. W sprzedaży znajdują się tylko samice.


Rozmnażanie

Gekony płaczące dojrzałość osiągają w około 9 miesiącu życia i od tego czasu każda smica do miesiąc składa 2 jaja. Jajeczka są bardzo małe, zwykle o wymiarach 7-10 cm, znajdujemy przyklejone do ściany terrarium, lub w rurkach bambusowych. Można je inkubować w terrarium, należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć przed dorosłymi, które mogą zjeść świeżo wyklute młode. Taka inkubacja trwa 3 miesiące. W inkubatorze inkubacja trwa około 2 miesięcy w temperaturze 28 stopni. Zbyt wysoka temperatura, powyżej 30 stopni, może powodować deformacje jaszczurek.  Świeżo wyklute młode mają około 3,5 cm, dobrze karmione rosną bardzo szybko.Autor: Paulina Gwiazda www.gadzibastion.pl
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione na stronach Gadzi Bastion w obrębie domeny www.gadzibastion.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.